Jak wznowić działalność gospodarczą?
Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej uregulowane jest w Prawie przedsiębiorców. Zgodnie z tą ustawą, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następują na wniosek przedsiębiorcy, z pewnymi wyjątkami.
Na czym polega wznawianie działalności?
Na początku warto wskazać – ponieważ wznowienie jest z natury rzeczy poprzedzone zaprzestaniem, że przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej, na minimalny okres 30 dni lub na czas nieokreślony w przypadku przedsiębiorców wpisanych do CEIDG lub na okres od 30 dni do 24 miesięcy w przypadku przedsiębiorców wpisanych do KRS.
W przypadku zawieszenia działalności na czas określony, po jego upływie działalność zostanie automatycznie wznowiona; nie ma konieczności podejmowania żadnych czynności w celu jej odwieszenia. Inaczej jednak kwestia ma się w przypadku, kiedy działalność zawieszona została na czas nieokreślony. Biuro rachunkowe oferuje pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej, przy jej zawieszaniu i wznawianiu.
Aby wznowić działalność, zawieszoną na czas nieokreślony lub przedterminowo wznowić działalność zawieszoną na czas określony należy złożyć wniosek do CEIDG lub KRS. Jeżeli chodzi o przedsiębiorców wpisanych do CEIDG, mogą zrobić to:
- w urzędzie gminy (miasta, dzielnicowym, miasta na prawie powiatu),
- on-line, na stronie rządowej,
- pocztą.
Usługa wznowienia działalności jest bezpłatna i następuje wraz z momentem zamieszczenia danych w CEIDG – zawsze w ciągu dnia roboczego liczone od dnia wpływu wniosku do systemu CEIDG. Sytuacja księgowa i podatkowa firmy nie różni się od jej sytuacji sprzed dokonania zawieszenia. Warto jednak pamiętać o sprawdzeniu ważności koncesji i zezwoleń.
Procedura wznawiania działalności w przypadku zawieszenia na czas określony i nieokreślony
Wznowienie działalności gospodarczej po jej zawieszeniu wymaga przestrzegania określonej procedury, niezależnie od tego, czy zawieszenie miało miejsce na czas określony, czy nieokreślony. Przede wszystkim należy zgłosić zamiar wznowienia działalności do odpowiedniego urzędu, takiego jak Urząd Statystyczny oraz Urząd Skarbowy. W przypadku zawieszenia na czas określony zgłoszenie powinno nastąpić nie później niż w ostatnim dniu tego okresu. W sytuacji zawieszenia na czas nieokreślony, zgłoszenie można złożyć w dowolnym momencie.
Następnie konieczne jest dopełnienie wszelkich formalności związanych z opłatami i składkami na ubezpieczenie społeczne oraz zdrowotne. Przedsiębiorca musi również pamiętać o aktualizacji danych w Krajowym Rejestrze Sądowym oraz ewentualnych zmianach w umowach z kontrahentami i dostawcami. W przypadku prowadzenia działalności wymagającej posiadania specjalistycznych uprawnień lub certyfikatów należy sprawdzić ich ważność i ewentualnie dopełnić formalności związanych z ich przedłużeniem.
Kwestie księgowe i podatkowe oraz ważność koncesji i zezwoleń po wznowieniu działalności
Po wznowieniu działalności gospodarczej przedsiębiorca musi ponownie zmierzyć się z obowiązkami księgowymi i podatkowymi. W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy wszystkie zobowiązania podatkowe zostały uregulowane przed zawieszeniem działalności. W przypadku stwierdzenia zaległości, konieczne jest ich niezwłoczne uregulowanie, aby uniknąć ewentualnych konsekwencji prawnych.
Kolejnym krokiem jest przywrócenie ewidencji księgowej oraz sprawdzenie, czy wszelkie obowiązujące przepisy podatkowe i rachunkowe są spełnione. Warto również pamiętać o terminach składania sprawozdań finansowych oraz deklaracji podatkowych, które mogą ulec zmianie w związku z zawieszeniem działalności.
Ważnym aspektem wznowienia działalności jest także sprawdzenie ważności posiadanych koncesji, zezwoleń czy uprawnień. W przypadku wygaśnięcia takich dokumentów przedsiębiorca musi ubiegać się o ich odnowienie lub uzyskanie nowych. Ponadto warto sprawdzić, czy w międzyczasie nie nastąpiły zmiany w przepisach dotyczących prowadzenia konkretnej działalności, gdyż może to wymagać dostosowania się do nowych wymogów prawnych.