Czy zakładanie nowej firmy jest naprawdę koszmarem?

Czy zakładanie nowej firmy jest naprawdę koszmarem?

Wiele osób w Polsce ma pomysł na własny biznes i chęci do prowadzenia go, jednak boi się odejść z bezpiecznego, choć słabo płatnego etatu, gdy według krążących legend założenie nowej firmy w Polsce to prawdziwa gehenna. Oczywiście prawdą jest to, że trzeba zadbać o załatwienie kilku formalności. Czy jednak naprawdę jest to, jak niektórzy twierdzą, prawdziwy koszmar?

Czasy się zmieniły

Legendy o zakładaniu własnej działalności pochodzą sprzed dekady lub dwóch, gdy formalności naprawdę były problematyczne. Początkujący przedsiębiorcy musieli odbyć prawdziwy maraton po urzędach i okienkach, aby zarejestrować działalność lub uzyskać dla niej niezbędne numery NIP i REGON. Jednak z biegiem lat prawo się zmieniało, a przedsiębiorczość Polaków zaczęła być doceniania, dążyło się więc do tego, by jak najbardziej ułatwić im rozwijanie własnych biznesów. Obecnie ilość formalności zmniejszyła się, a wiele spraw da się załatwić w jednym okienku. Przez lata również rozwinęła się komputeryzacja i Internet. Dzięki temu niektóre formalności przedsiębiorcy mogą załatwić online, bez potrzeby wychodzenia z domu.

Nowoczesne biura księgowe

Bardzo popularnym rozwiązaniem przy zakładaniu swojej działalności gospodarczej jest korzystanie z pomocy wyspecjalizowanych biur księgowych. Nowoczesna księgowa to w dzisiejszych czasach nie tylko osoba, która prowadzi księgi finansowe firmy. Obecnie biura oferują kompleksową obsługę firmy, w tym nawet prowadzenie spraw kadrowych i płacowych czy zakup ubezpieczeń. Biura księgowe „tworzą” też swoich klientów. Początkującym przedsiębiorcom pomagają z formalnościami przy zakładaniu firmy, doradzają w wyborze formy prowadzenia działalności czy sposobu rozliczania podatku. Dzięki takiemu rozwiązaniu poczatkujący przedsiębiorca nie musi obawiać się odsłania z urzędu z kwitkiem, gdyż niepoprawnie wypełnił formularz lub we wniosku brakuje jakichś dokumentów. Biuro księgowe przeprowadzi go przez cały proces rejestracji firmy szybko i bezstresowo.