Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Czym zajmuje się biuro rachunkowe?

Usługi świadczone przez biura rachunkowe to nie tylko księgowanie dokumentów sprzedażowych i zakupowych w firmach oraz kontrola przepływów finansowych. To znacznie więcej niż księgowość, to profesjonalne doradztwo w zakresie finansów i kwestii podatkowych.

Możliwości biur rachunkowych

Biura rachunkowe należy traktować jako wyspecjalizowane placówki zajmujące się szeroko rozumianymi finansami, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii podatkowych.  Biura rachunkowe udzielają porad, tłumaczą klientom niejasności podatkowe, sporządzają deklaracje i pisma, a nawet reprezentują swoich klientów przed urzędami skarbowymi i organami administracji, nie tylko podatkowej.

Istotnym działaniem biur rachunkowych jest sporządzania ogólnych sprawozdań finansowych i badanie stanu rachunkowego przedsiębiorstwa. Elementami takich raportów jest analiza ryzyka finansowego, badania due-dilligence oraz tworzenie strategii dla firmy. Pracownicy biura często udzielają swoim klientom także porad prawnych w zakresie optymalizacji podatkowej i oferują badanie stanu ksiąg z naniesieniem odpowiednich poprawek.

Podsumowując, można stwierdzić, że specjalnością biur rachunkowych są usługi świadczone dla podmiotów gospodarczych. Jednak osoby fizyczne, też mogą skorzystać z ich wiedzy i kompetencji. Najczęstsze usługi dla osób fizycznych to pomoc w wypełnieniu obowiązkowego rocznego zeznania podatkowego PIT, doradztwo inwestycyjne oraz podatkowe. Biura zajmują się także poszukiwaniem najkorzystniejszych odpisów podatkowych i ulg, które pozwalają zmniejszyć wysokość podatków do zapłacenia.