Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?

Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?

Czytnik e-sprawozdań to nowość, którą warto poznać, ponieważ dzięki niemu można przyspieszyć wiele procedur. Jest to aplikacja, która jest dużym ułatwieniem dla różnych pracowników biurowych. W jaki sposób działa czytnik e-sprawozdań?
Dzięki coraz szybszemu rozwojowi technologii elektronicznych coraz więcej zadań z zakresu prac biurowych można wykonać znacznie szybciej i łatwiej. Jedną z takich nowoczesnych aplikacji elektronicznych jest czytnik e-sprawozdań. Dzięki niej sprawozdania można łatwo wyświetlać w czytelnej postaci. Wprowadzenie aplikacji na rynek ma o tyle duże znaczenie, że podmioty figurujące w KRS od marca 2018 roku mają obowiązek składania sprawozdań w formie elektronicznej. Tworzenie i udostępnianie e-sprawozdań ma celu zwiększenie transparentności podmiotów gospodarczych.

Czytnik e-sprawozdań pozwala w prosty sposób przeglądać pliki, które zostały pobrane, na przykład z Repozytorium Dokumentów Finansowych (RDF) Ministerstwa Sprawiedliwości. Są one zapisane w formacie XML, który jest niezbyt łatwy do odczytu czy wyszukiwania danych. Z e-czytnika korzysta dzisiaj wiele firm zajmujących się rachunkowością i doradztwem podatkowym. Można ją znaleźć w wielu miejscach w Internecie. Aplikacja jest na bieżąco aktualizowana i udoskonalana. Korzystanie z niej jest bezpłatne i bezpieczne, ponieważ pliki nie są nigdy archiwizowane.

Jakie formaty generuje e-czytnik?

E-czytnik nie jest trudny w obsłudze. Trzeba wgrać do niego plik XML, by sprawozdanie wygenerowało się automatycznie. Wtedy można je przeglądać jako HTML lub przekonwertować do PDF. Pozostawienie dokumentu w HTML sprawia, że może być on trudny do odczytania, ponieważ większość przeglądarek internetowych potraktuje dokument jako plik TXT, który może być nie do końca zrozumiały. Konwersja do PDF sprawia, że staje się on nie tylko łatwy do odczytu, ale kompatybilny z większością programów współpracujących z formatem PDF. Przekonwertowany plik można ściągnąć na pulpit laptopa lub bezpośrednio wydrukować.