Co wpływa na cenę usług biura księgowego?

Co wpływa na cenę usług biura księgowego?

Znajomi przedsiębiorcy często podpytują się nawzajem o koszty księgowości. Czy jednak informacja o tym, że jeden z nich płaci 100 zł, a drugi 250 zł jest dla kogoś wystarczająca? Zazwyczaj okazuje się, że nie. Na cenę usług księgowych wpływa wiele różnych czynników i aby porównanie cen było rzetelne, trzeba by przyjrzeć się dokładnie każdemu z nich.

Księgowość uproszczona a pełna

Na cenę usług księgowych wpływa między innymi rodzaj księgowości, jaki dana firma prowadzi. Jak łatwo można się domyśleć, o wiele tańsza jest księgowość uproszczona niż pracochłonne i czasochłonne prowadzenie ksiąg przychodów i rozchodów. Do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów zobowiązane są m.in. osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki cywilne, jawne i partnerskie osób fizycznych, których przychody netto ze sprzedaży nie przekroczyły 2 mln euro lub równowartości tej kwoty w złotówkach.

Sprawy płacowo-kadrowe

Dobre biura księgowe oferują też swoim klientom obsługę płac i spraw kadrowych. Cena usług może więc być wyższa, jeśli dany przedsiębiorca zdecyduje się na outsourcing tych czynności. To jednak nie oznacza, że jest na tym stratny. Okazuje się bowiem, że outsourcing może być bardziej opłacalny, niż stworzenie własnych działów kadr i płac (wydzielenie miejsca, zatrudnienie pracowników, wyposażenie biura, prenumerata branżowych pism itd.).

Dodatkowe czynności

Przedsiębiorcy, którzy są zadowoleni ze współpracy ze swoim biurem księgowym, często za dodatkową opłatą zlecają mu szereg dodatkowych usług, np. pośrednictwo w pozyskaniu kredytu dla firmy lub znalezienie korzystnego ubezpieczenia. Biura księgowe mogą pośredniczyć też w negocjacji warunków z operatorem telefonii komórkowej i wielu innych sprawach.

Inne kwestie

Cena usług może różnic się w zależności od jeszcze wielu innych czynników. Biuro o wieloletnim doświadczeniu zazwyczaj jest nieco droższe, niż to, które dopiero raczkuje na rynku. Na cenę może wpływać też lokalizacja – im bardziej jest ona dogodna (np. centrum miasta), tym zapewne usługi będą droższe. Wybierając biuro księgowe, nie należy kierować się tylko i wyłącznie ceną usług, lecz przede wszystkim upewnić się, że będziemy mogli na nim zawsze polegać, a jego usługi będą warte każdej złotówki.