Blog
Czym jest mały i duży ZUS?
Nie sposób wyobrazić sobie wykonywanie działalności gospodarczej bez płacenia podatków. To obowiązek każdego przedsiębiorcy, a jego niedopełnienie może wiązać się z wieloma negatywnymi reakcjami prawnymi. Jednym z podstawowych obciążeń na rzecz państwa są oczywiście składki ZUS. W tym przypadku duże znaczenie odgrywa jednak czas prowadzenia firmy.
Czym jest podatek komunijny?
Szukasz czegoś wyjątkowego na upominek komunijny? Pamiętaj, że w przypadku droższych prezentów może być konieczne zapłacenie podatku przez obdarowanego. Urząd Skarbowy bowiem traktuje prezent komunijny jak darowiznę, której konieczność opodatkowania regulują stosowne przepisy. Poniżej wyjaśniamy, w jakich przypadkach trzeba zapłacić podatek.
Jak prowadzić teczkę osobową pracownika?
Prowadzenie teczki pracownika jest obowiązkiem pracodawcy, który musi przy tym zachować poufność, integralność i kompletność, a także ostrożność chroniącą przed zagubieniem lub zniszczeniem. Sprawdź, co powinna zawierać dokumentacja, w jakiej formie i jak długo powinna być ona przechowywana.
Kto powinien prowadzić księgę przychodów i rozchodów?
Prowadzenie własnej działalności gospodarczej to najlepsze wyjście dla każdej osoby marzącej o pracy na własny rachunek. Jednak nie wolno zapominać, że nawet wtedy, gdy jesteśmy swoimi własnymi szefami, to spoczywa na nas szereg zobowiązań. Podstawowym obowiązkiem wobec państwa jest systematyczne i terminowe uiszczanie podatków. W ich dokładnym wyliczeniu pomaga między innymi prowadzenie księgi przychodów i …
Co wpływa na cenę usług biura księgowego?
Znajomi przedsiębiorcy często podpytują się nawzajem o koszty księgowości. Czy jednak informacja o tym, że jeden z nich płaci 100 zł, a drugi 250 zł jest dla kogoś wystarczająca? Zazwyczaj okazuje się, że nie. Na cenę usług księgowych wpływa wiele różnych czynników i aby porównanie cen było rzetelne, trzeba by przyjrzeć się dokładnie każdemu z …
Dlaczego warto powierzyć księgowość firmie zewnętrznej?
Prowadzenie księgowości jest jednym z najtrudniejszych zadań w przedsiębiorstwie. Ogrom dokumentów i naglące terminy często zniechęcają nawet młodych biznesmenów. Z tego powodu warto zdecydować się na usługi zewnętrznego biura rachunkowego.
Co trzeba wiedzieć o amortyzacji środków trwałych?
Trudno wyobrazić sobie przedsiębiorstwo, w którym nie są wykorzystywane tzw. środki trwałe. Pojazdy, maszyny, sprzęty, nieruchomości… To tylko niektóre przykłady rzeczy umożliwiających wykonywanie działalności gospodarczej. Niestety z czasem ulegają one zużyciu. Ustawodawca przewidział jednak pewnego rodzaju preferencję, polegającą na możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
JPK a zawieszenie działalności gospodarczej
Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność, a których sprawami księgowymi nie zajmuje się biuro rachunkowe, zastanawiają się, czy dalej muszą wysyłać deklaracje JPK. Czy obowiązek dalej zachodzi oraz czym jest Jednolity Plik Kontrolny?
Jakie są obowiązki związane z kasą fiskalną?
Zgodnie z Ustawą o VAT – art. 111 – podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, czyli kas fiskalnych. Jakie obowiązki są związane z ich używaniem?
Jakie obowiązują terminy zgłaszania pracowników do ZUS?
Pracodawcy w Polsce mają obowiązek zgłaszania swoich pracowników do ZUS w określonych ramach czasowych. Dotyczy to wszystkich pracowników, bez wyjątku. Termin 7-dniowy liczony jest od daty pierwszego dnia pracy pracownika i trwa od północy do północy. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować grzywnami lub innymi karami nakładanymi przez polski rząd.