Blog

Korekta zeznania podatkowego – czy zawsze można ją złożyć?

Każdemu może zdarzyć się błąd w zeznaniu podatkowym. Korekta zeznania umożliwia uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji błędów takich jak zapłacenia zbyt dużego podatku lub kary wynikającej z zapłacenia zbyt małego podatku. W jakiej sytuacji można złożyć korektę? 

Czytaj dalej

Jak prowadzić teczkę osobową pracownika?

Prowadzenie teczki pracownika jest obowiązkiem pracodawcy, który musi przy tym zachować poufność, integralność i kompletność, a także ostrożność chroniącą przed zagubieniem lub zniszczeniem. Sprawdź, co powinna zawierać dokumentacja, w jakiej formie i jak długo powinna być ona przechowywana. 

Czytaj dalej

Outsourcing usług księgowych – kto powinien z niego skorzystać

Coraz więcej firm decyduje się na outsourcing usług księgowych, ponieważ pozwala to zaoszczędzić czas i zyskać dostęp do wiedzy i wsparcia profesjonalistów. Czy outsourcing usług księgowych się opłaca Z zewnętrznych usług księgowych korzysta prawie połowa polskich firm. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim małe albo jednoosobowe firmy, rozliczające się na podstawie księgi przychodów i …

Czytaj dalej

Jakie elementy musi zawierać świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym pracownikowi przez pracodawcę po wygaśnięciu lub zerwaniu umowy o pracę. Wydanie go jest obowiązkiem pracodawcy bez względu na to, na jakiej podstawie pracownik świadczył pracę tj. umowy na czas nieokreślony, określony czy na okres próbny. O ile dla byłego pracodawcy dokument ten nie ma znaczenia, tak dla przyszłego już znaczące.

Czytaj dalej

Kto przeprowadza badania sprawozdań finansowych i jak się do tego przygotować?

Celem badania sprawozdania finansowego jest wydanie opinii przez biegłego rewidenta, że sprawozdanie jest sporządzony w sposób prawidłowy i rzetelny oraz że, jasno opisuje sytuację finansową i majątkową jednostki. Niektóre podmioty mają ustawowy obowiązek badania sprawozdań finansowych. Na czym polega takie badanie? 

Czytaj dalej

Kogo dotyczy minimalna stawka godzinowa za pracę?

Z dniem 1 stycznia 2017 roku obowiązuje tzw. minimalna stawka godzinowa za pracę. Co oznacza jej wprowadzenie dla przedsiębiorców, osób samozatrudnionych i pracowników? Kto może liczyć na podwyżki wraz z nowym rokiem? Osoby samozatrudnione i zleceniobiorcy Nowa ustawa reguluje płace dla osób fizycznych przyjmujących zlecenia oraz osób świadczących jednoosobowe usługi w ramach samozatrudnienia. Od pierwszego …

Czytaj dalej

Nota korygująca do oryginału czy duplikatu faktury VAT?

Każdy przedsiębiorca zarejestrowany jako podatnik VAT zobligowany jest do wystawiania faktur za swoje usługi lub dobra. Dzięki temu organizowanie dokumentacji i finansów firmy jest sprawniejsze, a rachunkowość jest uporządkowana, bez względu na to czy prowadzi ją biuro rachunkowe czy przedsiębiorca samodzielnie.

Czytaj dalej

Co trzeba wiedzieć o mikrorachunku?

Jest to indywidualne konto bankowe, na którym opłaca się PIT, CIT oraz VAT. Rozwiązanie to obowiązuje nas od 1 stycznia 2020 roku za sprawą współpracy takich instytucji, jak Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa. Jest to znaczne ułatwienie w opłacaniu podatków, dzięki temu, że cały proces odbywa się na jednym rachunku.

Czytaj dalej

Wszystko o Tarczy Antykryzysowej

Pandemia koronawirusa nie tylko zagroziła zdrowiu i życiu Polaków, ale także z impetem uderzyła w prowadzone przez nich biznesy. Kryzys wywołany lockdownem oraz obostrzeniami doprowadził do tego, że wielu przedsiębiorców zbankrutowało, a część z nich straciła większość oszczędności. Kłopoty finansowe przedsiębiorców z kolei doprowadziły do masowych zwolnień i redukcji wynagrodzeń. Rząd, chcąc wesprzeć obywateli, przygotował …

Czytaj dalej

Jak rozliczyć podatek z zagranicy?

Rozliczenie podatkowe jest obowiązkiem każdej osoby, która w danym roku podatkowym uzyskała przychód z tytułu pracy. Dotyczy ono zarówno przychodu uzyskanego w kraju, jak i za granicą. Są jednak przypadki, w których przychodów zagranicznych w Polsce nie trzeba rozliczać. Jak to wygląda w praktyce? Niejasne przepisy sprawiają, że wiele osób pracujących poza granicami Polski nie wie, …

Czytaj dalej