Blog

Jak określić wartość środka trwałego?

Przedsiębiorcy, którzy nabywają środek trwały, powinni sklasyfikować go jako składnik majątku, a także ustalić jego wartość początkową. Zobowiązanie to wynika z odpowiednich przepisów prawa. Środkami trwałymi bywają między innymi rozmaite urządzenia, maszyny, budynki, środki transportu. O tym, jak ustalić ich wartość początkową, opowiemy w dalszej części przygotowanego przez nas artykułu. Zapraszamy Cię do zapoznania się …

Czytaj dalej

Jakie są obowiązki związane z kasą fiskalną?

Zgodnie z Ustawą o VAT – art. 111 – podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących, czyli kas fiskalnych. Jakie obowiązki są związane z ich używaniem?

Czytaj dalej

JPK a zawieszenie działalności gospodarczej

Przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność, a których sprawami księgowymi nie zajmuje się biuro rachunkowe, zastanawiają się, czy dalej muszą wysyłać deklaracje JPK. Czy obowiązek dalej zachodzi oraz czym jest Jednolity Plik Kontrolny?

Czytaj dalej

Jak wznowić działalność gospodarczą?

Podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej uregulowane jest w Prawie przedsiębiorców. Zgodnie z tą ustawą, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej oraz wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następują na wniosek przedsiębiorcy, z pewnymi wyjątkami.

Czytaj dalej

Czym jest podatek komunijny?

Szukasz czegoś wyjątkowego na upominek komunijny? Pamiętaj, że w przypadku droższych prezentów może być konieczne zapłacenie podatku przez obdarowanego. Urząd Skarbowy bowiem traktuje prezent komunijny jak darowiznę, której konieczność opodatkowania regulują stosowne przepisy. Poniżej wyjaśniamy, w jakich przypadkach trzeba zapłacić podatek.

Czytaj dalej

Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?

Jeśli nie jesteś pewny, czy właściwie stosujesz przepisy prawa podatkowego, możesz skorzystać z prawa do indywidualnej interpretacji podatkowej. Pozwala ona uchronić się przed karami, które mogą być na ciebie nałożone w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Co ważne, ochrona obejmuje skutki zdarzeń, które zaszły do końca okresu rozliczeniowego, w którym otrzymałeś zmianę interpretacji podatkowej. Jak uzyskać interpretację …

Czytaj dalej

Na czym polega przekształcenie spółek?

Jeśli forma twojej spółki nie do końca odpowiada potrzebom wspólników, zastanów się nad jej zmianą poprzez przekształcenie spółki, czyli zmianę jej formy prawnej. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega proces przekształcenia spółki i w jakich sytuacjach jest on uzasadniony. 

Czytaj dalej

Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?

Czytnik e-sprawozdań to nowość, którą warto poznać, ponieważ dzięki niemu można przyspieszyć wiele procedur. Jest to aplikacja, która jest dużym ułatwieniem dla różnych pracowników biurowych. W jaki sposób działa czytnik e-sprawozdań?

Czytaj dalej

Korekta zeznania podatkowego – czy zawsze można ją złożyć?

Każdemu może zdarzyć się błąd w zeznaniu podatkowym. Korekta zeznania umożliwia uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji błędów takich jak zapłacenia zbyt dużego podatku lub kary wynikającej z zapłacenia zbyt małego podatku. W jakiej sytuacji można złożyć korektę? 

Czytaj dalej

Jak prowadzić teczkę osobową pracownika?

Prowadzenie teczki pracownika jest obowiązkiem pracodawcy, który musi przy tym zachować poufność, integralność i kompletność, a także ostrożność chroniącą przed zagubieniem lub zniszczeniem. Sprawdź, co powinna zawierać dokumentacja, w jakiej formie i jak długo powinna być ona przechowywana. 

Czytaj dalej