Blog

Czym jest podatek komunijny?

Szukasz czegoś wyjątkowego na upominek komunijny? Pamiętaj, że w przypadku droższych prezentów może być konieczne zapłacenie podatku przez obdarowanego. Urząd Skarbowy bowiem traktuje prezent komunijny jak darowiznę, której konieczność opodatkowania regulują stosowne przepisy. Poniżej wyjaśniamy, w jakich przypadkach trzeba zapłacić podatek.

Czytaj dalej

Jak uzyskać podatkową interpretację indywidualną?

Jeśli nie jesteś pewny, czy właściwie stosujesz przepisy prawa podatkowego, możesz skorzystać z prawa do indywidualnej interpretacji podatkowej. Pozwala ona uchronić się przed karami, które mogą być na ciebie nałożone w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości. Co ważne, ochrona obejmuje skutki zdarzeń, które zaszły do końca okresu rozliczeniowego, w którym otrzymałeś zmianę interpretacji podatkowej. Jak uzyskać interpretację …

Czytaj dalej

Na czym polega przekształcenie spółek?

Jeśli forma twojej spółki nie do końca odpowiada potrzebom wspólników, zastanów się nad jej zmianą poprzez przekształcenie spółki, czyli zmianę jej formy prawnej. Poniżej wyjaśniamy, na czym polega proces przekształcenia spółki i w jakich sytuacjach jest on uzasadniony. 

Czytaj dalej

Jak posługiwać się czytnikiem e-sprawozdań?

Czytnik e-sprawozdań to nowość, którą warto poznać, ponieważ dzięki niemu można przyspieszyć wiele procedur. Jest to aplikacja, która jest dużym ułatwieniem dla różnych pracowników biurowych. W jaki sposób działa czytnik e-sprawozdań?

Czytaj dalej

Korekta zeznania podatkowego – czy zawsze można ją złożyć?

Każdemu może zdarzyć się błąd w zeznaniu podatkowym. Korekta zeznania umożliwia uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji błędów takich jak zapłacenia zbyt dużego podatku lub kary wynikającej z zapłacenia zbyt małego podatku. W jakiej sytuacji można złożyć korektę? 

Czytaj dalej

Jak prowadzić teczkę osobową pracownika?

Prowadzenie teczki pracownika jest obowiązkiem pracodawcy, który musi przy tym zachować poufność, integralność i kompletność, a także ostrożność chroniącą przed zagubieniem lub zniszczeniem. Sprawdź, co powinna zawierać dokumentacja, w jakiej formie i jak długo powinna być ona przechowywana. 

Czytaj dalej

Outsourcing usług księgowych – kto powinien z niego skorzystać

Coraz więcej firm decyduje się na outsourcing usług księgowych, ponieważ pozwala to zaoszczędzić czas i zyskać dostęp do wiedzy i wsparcia profesjonalistów. Czy outsourcing usług księgowych się opłaca Z zewnętrznych usług księgowych korzysta prawie połowa polskich firm. Na takie rozwiązanie decydują się przede wszystkim małe albo jednoosobowe firmy, rozliczające się na podstawie księgi przychodów i …

Czytaj dalej

Jakie elementy musi zawierać świadectwo pracy?

Świadectwo pracy jest dokumentem wydawanym pracownikowi przez pracodawcę po wygaśnięciu lub zerwaniu umowy o pracę. Wydanie go jest obowiązkiem pracodawcy bez względu na to, na jakiej podstawie pracownik świadczył pracę tj. umowy na czas nieokreślony, określony czy na okres próbny. O ile dla byłego pracodawcy dokument ten nie ma znaczenia, tak dla przyszłego już znaczące.

Czytaj dalej

Kto przeprowadza badania sprawozdań finansowych i jak się do tego przygotować?

Celem badania sprawozdania finansowego jest wydanie opinii przez biegłego rewidenta, że sprawozdanie jest sporządzony w sposób prawidłowy i rzetelny oraz że, jasno opisuje sytuację finansową i majątkową jednostki. Niektóre podmioty mają ustawowy obowiązek badania sprawozdań finansowych. Na czym polega takie badanie? 

Czytaj dalej

Kogo dotyczy minimalna stawka godzinowa za pracę?

Z dniem 1 stycznia 2017 roku obowiązuje tzw. minimalna stawka godzinowa za pracę. Co oznacza jej wprowadzenie dla przedsiębiorców, osób samozatrudnionych i pracowników? Kto może liczyć na podwyżki wraz z nowym rokiem? Osoby samozatrudnione i zleceniobiorcy Nowa ustawa reguluje płace dla osób fizycznych przyjmujących zlecenia oraz osób świadczących jednoosobowe usługi w ramach samozatrudnienia. Od pierwszego …

Czytaj dalej