Blog

W jaki sposób biuro rachunkowe może pomóc przy zakładaniu JDG?

Wiele osób planujących założyć własną działalność gospodarczą wpada w panikę, gdy pomyśli o formalnościach, które się z tym wiążą. Nic dziwnego – decyzje, jakie podejmą już na etapie tworzenia firmy, mogą mieć wpływ na jej późniejszy sukces lub porażkę. Dlatego cześć  przedsiębiorców decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalnego biura rachunkowego, które oferuje pomoc przy …

Czytaj dalej

Podatek VAT – stawki i podstawowe informacje

VAT to najważniejszy podatek dla kasy państwowej. W Polsce podstawową stawką VAT jest 23% płacą ją sprzedawcy i konsumenci. Sprawdź za co płacisz VAT Podatek VAT charakterystyka Podatek VAT obowiązuje w Polsce od 1993 roku, jest to podatek od towarów i usług, który dotyczy sprzedawców i konsumentów, ponieważ jest doliczany do każdej transakcji. Podatek VAT …

Czytaj dalej

Księga przychodów i rozchodów – kto musi prowadzić KPiR

Księga przychodów i rozchodów służy do obliczania zobowiązań podatkowych. Sprawdź, kiedy wymagane jest prowadzenie księgi przychodów i jak to robić. Jak prowadzić księgę przychodów i rozchodów Księga przychodów i rozchodów (KPiR) jest najpopularniejszym rodzajem ewidencji stosowanym w uproszczonej księgowości. Rejestruje się w niej każdy przychód i wydatek firmy. Na podstawie KPiR podatnik może bez trudu …

Czytaj dalej

Koszt zatrudnienia pracownika na umowę o pracę

Pracownicy narzekają na brak podwyżek, a pracodawcy twierdzą, że chętnie płaciliby więcej gdyby nie wysokie obciążenia związane z odprowadzaniem składek. Wyjaśniamy ile kosztuje pracodawcę miesięczne utrzymanie pracownika. Stawka brutto podawana w ofercie pracy, wcale nie jest kwotą jaką firma płaci za zatrudnienie pracownika. W przypadku pracowników zatrudnionych na umowę o pracę, dochodzą jeszcze dodatkowe koszty, …

Czytaj dalej

Rodzaje PIT-ów

W Polsce mamy kilka podstawowych typów PIT-ów są to m.in.: PIT-37, 36, 39, 38, oraz 28. Każdy podatnik powinien wiedzieć czego dotyczą te formularze. Zapraszamy na ich krótką charakterystykę. PIT-37 Najpopularniejszy jest  pewnością PIT 37. Służy do rozliczania dochodów osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, dzieło lub zlecenie. Wypełniają go również emeryci i …

Czytaj dalej

Popularne błędy popełnianie przez osoby prowadzące spółkę z o.o.

Osoby prowadzące spółkę z o.o. na początku działalności często popełniają te same błędy. Zazwyczaj nie wynikają one ze złej woli, ale z nieznajomości przepisów obowiązujących tę formę prowadzenia działalności. Dlatego też osobom, które dopiero stawiają pierwsze kroki w biznesie zaleca się, by działały ze wsparciem dobrego biura księgowego. Dobre biuro księgowe to dla wielu biznesmenów …

Czytaj dalej

Kwota wolna od podatku w 2018 roku

Czym jest kwota wolna od podatku? To taka roczna suma dochodów, która nie podlega opodatkowaniu. Jej wysokość może być różna. Warto dowiedzieć się, co zmieniło się w tek kwestii w 2018 roku. Poniżej przedstawiamy nowe wytyczne.

Czytaj dalej

Czy biuro rachunkowe zajmuje się także sprawami prawnymi?

Znalezienie dobrego księgowego jest tak samo trudne jak zawarcie współpracy z zaufanym prawnikiem. przedsiębiorcy, poszukując kompleksowych ofert, coraz częściej nawiązując współpracę z firmami świadczącymi zarówno usługi księgowe, jak i prawne. Możliwość powierzenia najważniejszych spraw przedsiębiorstwa jednej zaufanej firmie to duża wygoda i pewność szybkiej realizacji usługi.

Czytaj dalej

Dodatkowe usługi biur rachunkowych

Wiele firm zamiast tworzyć swoje działy księgowości decyduje się na korzystanie z pomocy profesjonalnego biura rachunkowego. Współczesne biura rachunkowe oferują jednak nie tylko usługi księgowe, ale również szereg innych usług, dzięki którym odciążają właścicieli firm, by Ci mogli skupić się na swojej właściwej działalności. Czym może zająć się profesjonalne biuro rachunkowe? Obsługa kadrowo-płacowa Biura rachunkowe …

Czytaj dalej

Nota korygująca do oryginału czy duplikatu faktury VAT?

Każdy przedsiębiorca zarejestrowany jako podatnik VAT zobligowany jest do wystawiania faktur za swoje usługi lub dobra. Dzięki temu organizowanie dokumentacji i finansów firmy jest sprawniejsze, a rachunkowość jest uporządkowana, bez względu na to czy prowadzi ją biuro rachunkowe czy przedsiębiorca samodzielnie.

Czytaj dalej