Czym jest podatek komunijny?

Czym jest podatek komunijny?

Szukasz czegoś wyjątkowego na upominek komunijny? Pamiętaj, że w przypadku droższych prezentów może być konieczne zapłacenie podatku przez obdarowanego. Urząd Skarbowy bowiem traktuje prezent komunijny jak darowiznę, której konieczność opodatkowania regulują stosowne przepisy. Poniżej wyjaśniamy, w jakich przypadkach trzeba zapłacić podatek.

Dawniej popularne prezenty komunijne takie jak zegarki czy rowery zostały dzisiaj zastąpione przez laptopy, drony i quady. Znajomi i członkowie rodziny obdarowują dziecko złotymi łańcuszkami, kolczykami czy po prostu gotówką. Wartość upominków sięga czasem kilku tysięcy złotych. W takich przypadkach warto sprawdzić, czy nie jest konieczne zapłacenie podatku od darowizny. Jest to zależne bowiem nie tylko od wysokości prezentu, ale także od tego, do której grupy podatkowej zalicza się nabywca.

Kiedy trzeba zgłosić darowiznę?

Opodatkowaniu podlega nabycie własności rzeczy i praw majątkowych, jeżeli:

  • wartość darowizny przekracza 9637 zł, a nabywca zalicza się do I grupy podatkowej;

  • wartość darowizny przekracza 7276 zł, a nabywca zalicza się do II grupy podatkowej;

  • wartość darowizny przekracza 4902 zł, a nabywca zalicza się do III grupy podatkowej.

Wszystkie podane kwoty to limity pięcioletnie. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, jak rozliczyć darowiznę, poradź się specjalisty w zakresie doradztwa podatkowego

I grupa podatkowa obejmuje rodziców, dziadków, pradziadków, rodzeństwo oraz ojczyma i macochę. II grupa to dzieci rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, małżonkowie rodzeństwa. III grupa z kolei to wszystkie osoby, które nie zaliczają się do grupy I i II.

Jeżeli wartość darowizny przekroczy podany limit, rodzice lub prawni opiekunowie dziecka muszą dokonać rozliczenia darowizny. Jeżeli darczyńca zalicza się do I grupy, można skorzystać ze zwolnienia z podatku, o ile zostanie złożony przez opiekunów w Urzędzie Skarbowym specjalny formularz. Jeżeli upominkiem są pieniądze, muszą być one przekazane za pomocą przelewu bankowego, nie gotówki.