Formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej

Formy opodatkowania jednoosobowej działalności gospodarczej

Każda osoba prowadząca działalność gospodarczą w Polsce musi zadeklarować, w jaki sposób chce odprowadzać podatek i poinformować o tym Urząd Skarbowy. W wypadku prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej do wyboru jest kilka sposobów, z których podatnik może wybrać ten najbardziej odpowiedni dla siebie. Już na etapie zakładania firmy warto wybrać się do biura rachunkowego, które pomaga w rejestrowaniu działalności. Biuro prowadzące doradztwo podatkowe podpowie nam, która metoda rozliczania się w fiskusem jest najbardziej odpowiednia do rodzaju naszej działalności, a jeśli chcemy, wyręczy nas w obowiązku rozliczania się. Biuro pomoże nam w znalezieniu różnych kruczków prawnych, które pozwolą zaoszczędzić nam na podatkach, których w wypadku wielu typów działalności gospodarczych da się uniknąć.

Opodatkowanie na zasadach ogólnych

To najbardziej podstawowa forma rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Jeśli przedsiębiorca nie wskaże, że chce rozliczać się w inny sposób, Urząd uzna, że wybiera on właśnie opodatkowanie na zasadach ogólnych. Przedsiębiorca musi zapłacić 18% od dochodu do 85528zł, a jeśli go przekroczy, powinien odprowadzić do Urzędu 32%.

Podatek liniowy

Podatek liniowy wynosi 19% i jest to stała wartość, niezależna od kwoty dochodu. Firmy, które balansują z dochodami na granicy wyżej wymienionej kwoty 85528zł, przeważnie wybierają rozliczanie się na zasadach podatku liniowego, aby nie wpaść w próg 32% wymaganych przy rozliczaniu się na zasadach ogólnych.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ta forma rozliczania się jest dostępna tylko dla określonych grup podatników. Może wynosić 3%, 5,5%, 8,5%, 17% i 20%, w zależności od tego, co było podstawą przychodu. Płaci się go od kwoty przychodu.

Karta podatkowa

To „najłatwiejsza” forma rozliczania podatków, lecz również dotyczy tylko ściśle określonych podatników. Wysokość podatku określa Urząd Skarbowy na podstawie swoich szacunków. Podatnik nie jest zobowiązany do prowadzenia dokładnej księgowości.