Jak uniknąć składki ZUS? Zalety spółki z o.o.

Jak uniknąć składki ZUS? Zalety spółki z o.o.

Osoby prowadzące własna działalność gospodarczą muszą odprowadzać obowiązkowe składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Przez pierwsze dwa lata od założenia działalności składka ZUS to tak zwana składka preferencyjna. Jednak po upływie dwóch lat przedsiębiorca musi już regularnie, co miesiąc, oddawać do ZUSu niecałe 1200zł. W skali roku to naprawdę odczuwalna kwota, zwłaszcza dla właściciela młodziutkiej firmy, który jeszcze w pełni nie rozwinął swoich skrzydeł. Czy obowiązkowej składki ZUS da się jakoś uniknąć?

Założenie spółki z o.o.

Zakładanie spółki z o.o. gdy kończy się preferencyjny ZUS to bardzo często spotykany ruch wśród przedsiębiorców. Dlaczego tak się dzieje? To bardzo proste. Udziałowcy w spółce z o.o. nie muszą odprowadzać składek do ZUSu. Dzięki temu co miesiąc znaczna sumka może zostać w ich kieszeniach. Jest to działanie całkowicie zgodne z prawem, dlatego też nie ma się go co obawiać. Założenie spółki z o.o. ma jeszcze inne zalety, dla których warto postąpić jak inni przedsiębiorcy. Przede wszystkim jest to ograniczona odpowiedzialność udziałowców. Za nie trafione decyzje odpowiadają oni jedynie do wysokości wniesionego kapitału. Dzięki temu mogą oni chronić swój majątek osobisty, gdy interesy nie idą zgodnie z planem. W przypadku prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej za niepowodzenia przedsiębiorca może odpowiadać własnym majątkiem.

Inne zalety

Spółki z o.o. są lepiej widziane przez klientów niż jednoosobowa działalność gospodarcza, chociażby przez jasno określony, wyżej wymieniony kapitał zakładowy. Spółka posiada osobowość prawną, a co za tym idzie – większy prestiż w biznesie. Zarządzanie nią wymaga swego rodzaju doświadczenia na rynku i nie kojarzy się z „chałupnictwem”. Jednak na spółki chętnej patrzą nie tylko klienci, ale również banki. O wiele szybciej przyznają one kredyty na inwestycje spółkom, niż przedsiębiorcom prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Kredyty spółki nie obniżają do tego prywatnej zdolności kredytowej udziałowców.