Jaką wybrać formę opodatkowania dla firmy?

Planujesz założyć działalność gospodarczą, ale nie do końca wiesz, jakie wybory z tym związane będą w Twoim przypadku najlepszym pomysłem? Jednym z obowiązków, które czekają każdego przyszłego przedsiębiorcę, jest określenie, na jakich zasadach będzie się rozliczał z uzyskiwanych przez siebie zysków. A czy Ty wiesz już, jaką formę opodatkowania wybierzesz dla swojej firmy? Zapraszamy Cię do dalszej lektury naszego wpisu.

Jakie formy opodatkowania mają do wyboru przyszli przedsiębiorcy?

W przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej przyszli przedsiębiorcy mają do wyboru jedną z czterech form opodatkowania. Ich firma może rozliczać się z uzyskiwanych przez siebie dochodów na zasadach ogólnych, z zastosowaniem podatku liniowego, według ryczałtu lub na zasadach karty podatkowej.

W przypadku rozliczania się na zasadach ogólnych kwota należnego podatku dochodowego jest uzależniona od wysokości uzyskanego przez przedsiębiorcę dochodu. W podatku liniowym natomiast obowiązuje stała stawka podatku. W ryczałcie z kolei liczy się rodzaj prowadzonej działalności. Karta podatkowa wydaje się najbardziej nieoczywista. Podatek jest zależny od różnych czynników, między innymi od wielkości zatrudnienia czy rodzaju świadczonych przed przedsiębiorcę usług.

Zakładanie działalności gospodarczej z pomocą biura księgowego

Potrzebujesz profesjonalnej pomocy przy zakładaniu działalności gospodarczej? Z przyjemnością wesprzemy Cię w całym procesie z tym związanym. Pomożemy Ci nie tylko w wyborze rodzaju działalności i odpowiedniej formy jej opodatkowania, ale i w późniejszej rejestracji firmy, załatwieniu formalności w Urzędzie Skarbowym i w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Nasi eksperci udzielą Ci także porad dotyczących tego, jak w prawidłowy sposób prowadzić księgowość.