Kiedy skorzystać z outsourcingu finansowego?

Kiedy skorzystać z outsourcingu finansowego?

Outsourcing finansowy ma wiele zalet. Jest ekonomiczniejszy niż utrzymywanie własnego działu księgowości, a naszymi finansami zajmuje się wyspecjalizowane biuro, które zatrudnia fachowców w swojej dziedzinie. Jednak wiele osób zakładając swoją firmę zastawia się, kiedy powinno skorzystać z usług biura, a kiedy zdecydować się na prowadzenie księgowości samemu lub zacząć tworzyć dział księgowości u siebie. Poniżej podpowiemy, dlaczego outsourcing finansowy jest zawsze dobrym pomysłem.

Tworzenie firmy

Wiele osób wychodzi z założenia, że na początku działalności firmy należy szukać oszczędności i księgowość prowadzić na własną rękę. Może to być jednak bardzo złudna oszczędność. Jeśli sami źle rozliczymy swoje księgi handlowe może okazać się, że grozi nam kara finansowa z fiskusa i to w kwocie wyższej, niż wydalibyśmy na profesjonalne biuro rachunkowe. Skorzystanie z pomocy profesjonalistów na etapie tworzenia firmy pomoże nam uniknąć błędów w prowadzeniu księgowości, a co za tym idzie – kar. Dobre biura rachunkowe oferują też pomoc w zakresie prowadzenia polityki kadrowej i płacowej, a nawet pomogą nam od postaw założyć firmę. Dzięki doświadczeniu i radom pracowników biura często okazuje się, że przedsiębiorca oszczędza jeszcze zanim zacznie swoją działalność.

Średnia i duża firma

Pomoc profesjonalnego biura jest nieoceniona także przy prowadzeniu większej firmy. Przede wszystkim unikamy płacenia naprawdę wysokich kar. Biura rachunkowe biorą odpowiedzialność finansową za błędy, które ewentualnie mogą popełnić i mają z tego powodu wykupione specjalne ubezpieczenia. Przedsiębiorca może więc całkiem zapomnieć o procedurach rozliczania się z fiskusem. Biuro zajmuje się również wszelkimi kontrolami w urzędów, dostarcza brakujące dokumenty i wyjaśnia nieporozumienia. Szef firmy nie musi zajmować sobie tym głowy. Ponadto stworzenie działu księgowości w dużej firmie jest niezwykle kosztowne: potrzebne są etaty dla kilku pracowników, sprzęt i odpowiednie pomieszczenie.