Księgowość na własną rękę czy z biurem rachunkowym?

Księgowość na własną rękę czy z biurem rachunkowym?

Wielu początkujących przedsiębiorców staje przed dylematem, jak poradzić sobie ze sprawami finansowymi firmy. Z jednej strony chcą prowadzić księgowość na własną rękę, aby mieć nad wszystkim pełną kontrolę. Z drugiej strony obawiają się, że przez brak wiedzy i doświadczenia w tym zakresie popełnią błędy, za które przyjdzie im słono zapłacić. Jakie plusy i minusy mają oba rozwiązania?

Samodzielne prowadzenie księgowości

Samodzielne prowadzenie spraw finansowych firmy to bezsprzecznie spora oszczędność, zwłaszcza na początku działalności, gdy liczy się każdy grosz. Początkujące, małe firmy nie przeprowadzają zbyt wielu operacji finansowych, dlatego też prowadzenie księgowości w nich nie wymaga posiadania bardzo specjalistycznej wiedzy. Można powiedzieć, że jest wręcz wskazane przez jakiś czas – właściciel firmy powinien zainteresować się chociaż jej podstawami, aby w późniejszym okresie łatwiej mu się współpracowało z biurem rachunkowym. Należy jednak pamiętać, że rzetelne prowadzenie nawet prostej księgowości wymaga czasu. Jeśli obliczenia mają być prowadzone szybko i pobieżnie, lepiej poprosić o pomoc specjalistów.

Pomoc biura rachunkowego

Skorzystanie z pomocy firmy oferującej doradztwo podatkowe i rachunkowe rozwiązuje problem z brakiem czasu. Usługa wykonywana jest przez specjalistów, a właściciel może skupić się na właściwej jej działalności. Zlecenie księgowości biuru rachunkowemu eliminuje też problem popełnienia ewentualnych błędów. Fachowcy doskonale znają przepisy i wymogi prawne i niezwykle rzadko się mylą w obliczeniach. Poza tym większość biur księgowych bierze finansową odpowiedzialność za swoje błędy, więc przedsiębiorca nie musi martwić się o zapas gotówki na ewentualne kary z Urzędu Skarbowego. Z tego powodu wielu biznesmenów nie traktuje wydatków na biuro rachunkowe jako kosztów działalności firmy, ale raczej jako zabezpieczenie przed jeszcze większymi wydatkami, jakie mogliby zapłacić za potencjalne błędy w rozliczeniach, gdyby księgowość prowadzili sami.