Księgowość XXI wieku

Księgowość XXI wieku

Czasy zmieniają się, a wraz z nimi księgowość. Oczywiście nie mamy tu na myśli zmieniających się stale przepisów podatkowych i ustaw. Do tych biura księgowe muszą stosować się, czy tego chcą, czy nie. Mamy na myśli postępujący rozwój technologii i możliwości dla biur rachunkowych i klientów jaki on za sobą niesie.

Doba Internetu

Współczesne biura księgowe muszą nadążać za komputeryzacją i rozwojem Internetu. Biznesmeni, którzy na co dzień korzystają z bezprzewodowego Internetu i obsługują klientów na drugim końcu świata dzięki poczcie e-mail i sklepom on-line, oczekują podobnego traktowania przez biura rachunkowe. Nowoczesna księgowość powinna więc oferować to samo: oszczędność czasu, szybki kontakt, komfort obsługi. Biura księgowe, które chcą być konkurencyjne, oferują swoim klientom współpracę przez Internet. Wiele z nich zgadza się na dosyłanie faktur lub innych dokumentów online, a wizyty swoich klientów w biurze ogranicza do minimum. Klient tą samą drogą może liczyć na szybki dostęp do niezbędnych dokumentów i poradę ze strony biura.

Smartfony, laptopy, tablety

Najlepsze biura księgowe posiadają wręcz swoje programy do zarządzana dokumentami klientów. Klienci mogą więc o dowolnej porze dnia i nocy zajrzeć do wirtualnego archiwum i pobrać niezbędny im dokument. Księgowi i pracownicy biura korzystają z nowoczesnych komunikatorów, wiec można się z nimi szybko i dyskretnie skontaktować. Właściciele nowoczesnych biur księgowych często zdają sobie sprawę, że niektórzy klienci potrzebują obsługi 24/7. Dlatego też oferują za dodatkową opłatą oferują im całodobowy serwis. Nowoczesne biura to nie tylko porady księgowo-rachunkowe. To często kompleksowa obsługa kadrowa, płacowa, ubezpieczeniowa, a nawet negocjacyjna w kwestii podpisywania umowy np. na telefony komórkowe dla pracowników firmy. Biura, które chcą być konkurencyjne, starają się być prawymi rękami szefów firm i odciążyć ich od „przyziemnych” obowiązków, aby mogli się oni skupić na właściwej działalności.