Plusy i minusy wirtualnego biura

Plusy i minusy wirtualnego biura

Coraz więcej firm decyduje się na skorzystanie z usług firm oferujących wirtualne biuro. Na czym polega taka usługa? To proste. Jeśli ktoś prowadzi działalność w domu, ale nie chce podawać swojego adresu klientom, musi zorganizować biuro gdzieś indziej. Dlatego powstała usługa wirtualnego biura. Firma, które oferuje taką usługę, przyjmuje biuro klienta pod swoim adresem. Przyjmuje jego korespondencję i paczki, jej adres również podawany jest przy rejestracji firmy.

Zalety

Podstawową zaletą jest oczywiście to, że klienci nie znają prywatnego adresu właściciela firmy, nie będą zawracać mu głowy w czasie wolnym. Poza tym  jest to świetna opcja również wtedy, gdy przedsiębiorca dużo podróżuje i nie zawsze jest w domu lub firmie, by odebrać paczkę. Działający sekretariat innej firmy odbierze pilne przesyłki, zarejestruje czas ich przyjścia i numery nadawcze, a także odbierze potwierdzenia dostarczenia paczek wysłanych przez klienta. Czasami trzeba zostawić coś dla kuriera – tym również może zająć się wirtualne biuro. Wirtualne biuro również może podnieść prestiż firmy. Działalność zarejestrowana w centrum dużego miasta nasuwa skojarzenie z drogimi czynszami za wynajem, a to z kolei z dobrą sytuacją finansową firmy. Adres znajduje się chociażby na wręczanych klientom wizytówkach, podświadomie na pewno zwrócą na niego uwagę. To oczywiście również oszczędność. Gdyby nie możliwość wynajęcia wirtualnego biura, wiele firm musiało by zdecydować się na wynajęcie zwykłego biura, a do tego na zatrudnienie sekretarki lub recepcjonistki, która by je obsługiwała.

Wady

Wirtualne biuro oczywiście nie zastąpi prawdziwego biura tym, którzy potrzebują swojego „realnego” miejsca, aby regularnie zapraszać klientów lub przeprowadzać szkolenia. Zwykłe biuro staje się potrzebne, gdy firma rozwija się i pojawia się potrzeba zatrudnienia pracowników. Niektóre biura oferują na wynajem sale konferencyjne. Jeśli więc potrzebujemy ich do swojej działalności, ale nie będziemy korzystać z nich zbyt często, możemy spokojnie korzystać z usług biura wirtualnego.