Spółka z o.o. – dla kogo?

Spółka z o.o. – dla kogo?

Wiele osób chcących prowadzić swoją firmę zastanawia się, jaką formę działalności wybrać. W tym wpisie przyjrzymy się spółce z o.o. Ta forma działalności posiada wiele zalet, którym warto przyjrzeć się bliżej. Dla kogo jest ona najlepszym rozwiązaniem?

We dwoje łatwiej

Spółkę z o.o. powinni założyć partnerzy biznesowi. Jeśli spółka z o.o. posiada dwóch wspólników, nie muszą oni odprowadzać comiesięcznych składek do ZUS-u. W skali roku to kilkanaście tysięcy! Jeśli więc masz partnera, z którym od lat prowadzicie wspólny biznes, zastanówcie się nad założeniem spółki z o.o., aby zaoszczędzone pieniądze zamiast do ZUS-u, trafiały na Wasze konta emerytalne. Jeśli udziałowiec jest tylko jeden, musi on odprowadzać składkę do ZUS-u.

Odpowiada tylko firma

Spółka z o.o. to także świetny wybór dla osób, które obawiają się o swój majątek osobisty w razie niepowodzenia w interesach. Jeśli jesteś dumny z posiadanego majątku i nie chcesz, by został on Ci odebrany w razie upadku firmy, załóż spółkę z o.o. Jej zaletą jest to, że w razie problemów udziałowcy odpowiadają tylko do wysokości wniesionego wkładu własnego, a nie całym swoim majątkiem. Dzięki temu inwestycja w ryzykowny biznes nie jest zagrożeniem dla bezpieczeństwa Twojej rodziny i bliskich.

Prestiż i możliwości kredytowe

Spółka z o.o. jest dla partnerów biznesowych bardziej wiarygodna niż np. jednoosobowa działalność. Dzięki skrótowi „sp. z o.o.” po nazwie firmy wielu osobom wydaje się ona bardziej prestiżowa. Spółki z o.o. są również bardziej wiarygodne dla banków i częściej dostają kredyty niż osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Banki biorą pod uwagę tylko sytuację finansową firmy, a nie prywatne finanse (np. wysokie kredyty hipoteczne) jej udziałowców.

Zakładanie spółki z o.o.

Spółkę z o.o. można założyć poprzez podpisanie aktu notarialnego lub przez Internet. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, dlatego najlepiej poprosić o pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej doświadczone w tego typu usługach biuro księgowe.