Zwykła działalność czy spółka?

Zwykła działalność czy spółka?

Osoby zakładające swoja pierwszą firmę i nie mające jeszcze doświadczenia na rynku często zastanawiają się, jaką formę prawną wybrać dla swojej działalności. Najczęściej wybór pada na jednoosobową działalność gospodarczą lub spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Między tymi dwiema formami jest kilka istotnych różnic, które warto poznać przed dokonaniem wyboru. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Pierwsza firma?

Pierwsza firma z reguły jest jednoosobową działalnością gospodarczą. Wynika to z tego, że jest to bardzo prosta forma prowadzenia biznesu, nie wymagająca znajomości skomplikowanych procedur, formalności i kruczków prawnych. Zazwyczaj osoby startujące ze swoim pierwszym biznesem proszą o pomoc przy zakładaniu działalności gospodarczej doświadczone biuro rachunkowe. To świetny pomysł, by nauczyć się nieco o prowadzeniu firmy i uniknąć najpopularniejszych błędów. Spółka z o.o. polecana jest raczej doświadczonym przedsiębiorcom. Wymaga znajomości różnych mechanizmów prawnych i finansowych i ma pewne ograniczenia.

ZUS i odpowiedzialność

Wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą rezygnuje z niej po dwóch latach i decyduje się założyć spółkę z o.o. Dlaczego tak się dzieje? Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą przez pierwsze dwa lata działalności ma praw do tzw. preferencyjnych składek ZUS. Gdy ten okres upływnie, comiesięczna stawka ZUS wynosi niecałe 1200zł. Wspólnicy (co najmniej 2) spółki z o.o. nie mają obowiązku odprowadzania składek. Zmieniając formę działalności, najprościej mówiąc, przedsiębiorcy uciekają przed ZUSem. Kolejną, bardzo ważną różnicą pomiędzy obiema formami działalności jest odpowiedzialność przedsiębiorcy. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą za długi odpowiada całym swoim majątkiem. Natomiast wspólnicy spółki z o.o. ponoszą odpowiedzialność tylko do kwoty wniesionego kapitału. W przypadku planowania ryzykownych posunięć założenie spółki z o.o. ma zatem większy sens.